Skip to main content

Obiór mieszkania od dewelopera to ostatni krok na drodze do wymarzonego domu. Jednak, zanim otrzymasz klucze do mieszkania, warto zweryfikować, czy wszystkie okna i drzwi zostały prawidłowo zamontowane, a podłogi, ściany i instalacje elektryczne nie mają żadnych wad. Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera i na co zwrócić szczególną uwagę?

Odbiór techniczny mieszkania 

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera jest potwierdzeniem, że lokal spełnia wszystkie wymagania określone w umowie i jest gotowy do zamieszkania. Deweloper ma obowiązek udostępnić lokal kupującemu lub jego przedstawicielowi, aby mógł on 

potwierdzić, że spełnia on wszystkie uzgodnione specyfikacje oraz normy budowlane. W trakcie inspekcji sprawdzeniu podlegają również wszystkie pomieszczenia należące do mieszkania takie jak komórka lokatorska czy garaż. Odbiór techniczny jest ważny, bo daje pewność, że jakość mieszkania odpowiada standardom i że nie ma żadnych wad, które mogłyby spowodować problemy w przyszłości. 

Samodzielny odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera to bardzo ważny moment, ponieważ jest to nasza ostatnia szansa przed otrzymaniem kluczy na sprawdzenie, czy wszystkie elementy mieszkania zostały wykonane zgodnie z przepisami. Jeśli zdecydujesz się na samodzielny odbiór mieszkania, jest kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę. 

Przede wszystkim warto ze sobą zabrać odpowiednie dokumenty — umowę zawierającą plan mieszkania oraz standard mieszkania, który dołączony jest do umowy deweloperskiej. Standard mieszkania to dokument, który zawiera podstawowe informacje dotyczące zakupionej nieruchomości, takie jak opis techniczny i specyfikacje wykończenia. 

Przy samodzielnym odbiorze mieszkania pamiętaj również o zabraniu odpowiednich narzędzi. Niezbędna będzie miara, poziomica i kątownik. Pomogą Ci one sprawdzić, czy ściany i podłogi są równe, nie mają wybrzuszeń ani innych nierówności, a także zmierzyć rzeczywisty metraż mieszkania. Pamiętaj również o sprawdzeniu okien i drzwi. 

Na odbiór mieszkania najlepiej umawiać się w trakcie dnia. W świetle dziennym wszystkie ewentualne nieprawidłowości i usterki będą najlepiej widoczne. Nie zapomnij również o dokładnym sprawdzeniu balkonu i komórki lokatorskiej. Inspekcja mieszkania może być przytłaczająca i powodować wiele emocji, jednak daj sobie czas na dokładne oględziny. W końcu chodzi o bezpieczeństwo i wygodę Ciebie i Twojej rodziny. 

Odbiór mieszkania od dewelopera z fachowcem

Inną opcją jest wybór odpowiedniej firmy, która będzie Ci towarzyszyła podczas odbioru mieszkania. Warto zdecydować się na tę opcję jeśli obawiasz się, że sam mógłbyś przeoczyć jakieś usterki. Specjaliści dokładnie sprawdzą wszystkie instalacje i zwrócą uwagę nawet na najmniejsze niedociągnięcia, które Ty mógłbyś przeoczyć. 

Zatrudnienie fachowca będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami, jednak warto rozważyć tę opcję jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje przyszłe mieszkanie jest w odpowiednim stanie. Pozwoli to również zapobiec dodatkowym wydatkom, jeśli okazałoby się, że instalacje lub inne elementy mieszkania wymagają naprawy. 

Co jeśli odbiór techniczny wykaże nieprawidłowości?

Jeśli odbiór techniczny mieszkania wykaże nieprawidłowości, deweloper musi je usunąć w ciągu 30 dni od daty powiadomienia. Jeśli deweloper nie usunie nieprawidłowości w tym terminie, kupujący może odstąpić od umowy i otrzymać pełny zwrot ceny zakupu. Dodatkowo, jeśli deweloper nie jest w stanie naprawić nieprawidłowości w określonym czasie, możesz zażądać rozwiązania umowy, a także wnieść o odszkodowanie za poniesione straty. 
Odbiór mieszkania od dewelopera jest istotnym procesem na drodze do Twojego wymarzonego mieszkania. Warto więc zastanowić się nad formą odbioru technicznego. Samodzielny odbiór pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze, jednak wybierając pomoc fachowca, możesz mieć pewność, że żadna usterka nie zaskoczy Cię po odebraniu kluczy do mieszkania.